skip to Main Content
Záznam v registru dlužníků

Lze ještě získat půjčku se záznamem v registru?

Ocitnout se na seznamu nesplácejících dlužníků není nikdy dobrá věc. Stačí jeden záznam v registru a rázem můžete mít velké problémy získat půjčku či hypotéku. O záznamu v registru přitom nemusíte mít žádné ponětí.

K čemu slouží registry dlužníků

Tzv. registry dlužníků napomáhají bankovním i nebankovním poskytovatelům půjček odhalit rizikové zákazníky. Shromažďují informace o všech sjednaných, splácených i nesplacených dluzích a poskytovatelům půjček tak usnadňují rozhodnutí, komu je bezpečno půjčit a komu nikoliv. Záznam v registru bývá jedním z nejčastějších důvodů zamítnuté žádosti o půjčku.

Stačí o pár dní pozdě uhrazené splátky, problémy se splácením v nepříznivé životní situaci či zapomenutý dluh z mládí. To vše se může stát nepřekonatelnou překážkou v cestě za splněním velkého snu například o vlastním bydlení.

Rozhodnete-li se žádat o novou půjčku a nejste si jisti svou platební morálkou v uplynulých letech, raději se prověřte. Stačí kliknout na některý z registrů a zažádat o výpis z registru dlužníků. Nejpozději do pár dní se dozvíte, jak na tom opravdu jste.

Půjčky bez registru se dle zákona už nesmí nabízet

Dle platného zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 by se půjčky bez nahlížení do registru (respektive ověření bonity) nabízet neměly. Všichni poskytovatelé jsou povinni žadatele o půjčku prověřit a půjčku smí poskytnout pouze osobě, která je schopna půjčku prokazatelně bez problémů splácet. Klasické půjčky bez registru tak už v nabídce poskytovatelů nenajdete.

K prověření potenciálního zákazníka slouží výše zmiňované registry dlužníků a dále potvrzení či jiný doklad o pravidelném příjmu. Pokud má zájemce o půjčku záznam či záznamy v registru dlužníků, získat i menší půjčku představuje problém. Banky a seriózní nebankovní poskytovatelé půjček rizikovým lidem peníze nepůjčují. Chrání tak sebe i je před dalším zadlužováním.

Poskytovatelé půjčkou razí individuální přístup

Záznam v registru však nemusí znamenat problém u každé žádosti. Záleží na závažnosti záznamu. Poskytovatelé půjček si samozřejmě zápis důkladně prohlédnou, a pokud se jedná například jen o později uhrazené splátky (např. o pár dní), pak takový typ záznamu nemusí představovat problém. Platí to především u nebankovních poskytovatelů, kteří jsou k drobným nedostatkům a chybám klientů shovívavější než banky.

Jak na výmaz z registru dlužníků

Dalším způsobem, jak si zvednout šanci na získání půjčky, je vymazání záznamu z registru dlužníků. Výmaz je však možný pouze za určitých okolností. Prvním je neoprávněný záznam. Pokud zjistíte, že se v registru nachází záznam, který se vás netýká, ihned požádejte o jeho výmaz. Důležité je mít důkaz, že jste půjčku řádně spláceli, nikde nic nedlužíte a nikdy jste nedlužili.

Výmazu lze dosáhnout také v případě méně závažných záznamů. Může jít například o pár pozdě uhrazených splátek kvůli špatně nastavenému příkazu apod. V takovém případě je dobré požádat poskytovatele o vyjádření, že jste byl řádný dlužník, a poté požádat o výmaz. Při troše štěstí dosáhnete čistého rejstříku.

Kdy může registr dlužníků pomoci

Registry dlužníků však nemusí být pouze příčinou zamítnuté žádosti o půjčku. Zodpovědné splácející naopak mohou v jejich žádosti o novou půjčku podpořit. Do některých registrů se totiž zaznamenávají nejen negativní údaje o nesplácených půjčkách, ale také ty pozitivní.

Dlužníci, kteří své půjčky splácí řádně dle smluvních podmínek jsou považováni za solidní zákazníky a poskytovatelé půjček se rozhodně nebojí jim poskytnout další půjčku. Naopak jako osvědčení zákazníci zpravidla získají ještě výhodnější podmínky.

5 z 5 - (3 hlasy)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top