skip to Main Content
Pojištění Schopnosti Splácet

Pojištění schopnosti splácet – vyplatí se ho sjednat?

Pojištění schopnosti splácet je pojistka, kterou nabízí řada bank a finančních společností k půjčkám či úvěrům. Pokud ho máte sjednané a náhle onemocníte nebo vás zaměstnavatel propustí, nebudete muset svůj úvěr v této době splácet. Na jaké případy se bude vaše pojištění vztahovat už záleží na konkrétní pojistce, kterou uzavřete.  Pojistné se odvádí měsíčně a mnoho lidí si tak jistě klade otázku, zda se jeho sjednání vůbec vyplatí.

Riziko platební neschopnosti

V bance vám určitě budou povídat, jak se bez tohoto pojištění neobejdete. Riziko, že nebudete moci svůj úvěr nějakou dobu splácet samozřejmě roste s tím, na jak dlouho ho máte sjednaný. Například u mikropůjček se splatností do 30 dní takové pojištění význam nemá a ani se k nim běžně nenabízí. V případě hypotečního úvěru je ale téměř samozřejmostí. Navíc pokud si ho uzavřete, banka je mnohdy schopna nabídnout i výhodnější sazbu. O pojištění se tedy ani nemusíte příliš zajímat, pokud ho totiž poskytovatel půjčky zajišťuje, určitě vám ho sám nabídne.

Právě dlouhodobé onemocnění nebo ztráta zaměstnání jsou rizika, kterým jsou žadatelé o půjčku vystaveni nejčastěji a která mohou hrazení takových dlouhodobých závazků značně zkomplikovat. Můžete se pojistit proti oběma případům nebo zvolit pouze něco. Součástí pojištění je také pojistka na smrt nebo trvalou invaliditu. Tyto specifické problémy ale může pomoci vyřešit i klasická životní pojistka, která na žádný úvěr není přímo vázaná.

Pojištění není levné

Pojištění schopnosti splácet rozhodně není levnou záležitostí, a to obzvlášť když si chcete pojistit všechna rizika. Cena za pojištění se pohybuje přibližně od 80 až do 250 Kč měsíčně. Sami si pak můžete spočítat, na kolik vás taková pojistka ročně vyjde. Dražší pojištění se tedy příliš nevyplatí uzavřít. Mnohem lepší je vytvářet si finanční rezervu, která vám případný výpadek příjmů zvládne vykrýt. U pojištění je nutné vyplnit zdravotní dotazník a může se tedy stát, že vás banka ani nepojistí, pokud trpíte nějakou závažnou nemocí.

TIP: Máte záznam v registru dlužníků? Pomůže vám půjčka pro problémové klienty.

Back To Top