skip to Main Content

Zajištění úvěru ručitelem nebo nemovitostí?

Zatímco k některým úvěrům zajištění nepotřebujete, u jiných se bez něj neobejdete. Banka i  finanční společnost se zajištěním získává záruku, že pokud se vyskytnou na straně klienta problémy se splácením, získá své peníze zpět. Pokud banka poskytne nezajištěný úvěr, většinou si alespoň prověří bonitu klienta.

Typy zajištění půjčky

V praxi se rozlišuje osobní a věcné zajištění. V prvním případě potřebujete při žádosti o úvěr třetí osobu neboli ručitele. Ten prohlásí, že splatí váš úvěr, pokud tak vy sami neučiníte. V tomto ručení může dále figurovat šek nebo směnka. Při věcném zajištění se využívají movité věci a nemovitosti – příkladem jsou zde například hypoteční úvěry, u kterých můžete ručit pozemkem nebo stavbou. Pro movitou zástavu můžete použít například osobní automobil, vybavení domácnosti apod. Aby na věc mohla být uvalena zástava, musí být ve vašem osobním vlastnictví.

Bonita klienta

Většina bank i nebankovních společností si před poskytnutím úvěru spočítá takzvanou bonitu klienta. Do ní se promítne vaše historie vůči bance i vzhledem k dalším finančním institucím (nahlíží se do registrů dlužníků). Dále je při žádosti o úvěr často potřeba doložit potvrzení o bezdlužnosti. Stejně tak váš věk, výše příjmu a aktuální zaměstnání často hraje při půjčce nemalou roli. Oblíbenou volbou se tak pro mnoho lidí stávají kontokorenty, kreditní karty nebo půjčky do výplaty, při kterých poskytovatelé finančních prostředků nezacházejí tak dopodrobna.

Výše úvěru a úroková sazba

Bonita může ovlivnit i výši úvěru nebo úrokovou sazbu. Klientům, se kterými jsou banky spokojeni nebo kteří vykáží vyšší čistý příjem, jsou schopny nabídnout více finančních prostředků. Úroková sazba je často závislá na možnostech zajištění. Pokud máte kvalitní jištění, má banka vyšší pravděpodobnost, že své peníze dostane zpět a vám tak nabídne výhodnější úročení.

Rate this post
Back To Top