skip to Main Content
Vyplatí Se Půjčka S Fixním Nebo S Variabilním úrokem?

Vyplatí se půjčka s fixním nebo s variabilním úrokem?

Mnoho klientů bank a finančních společností řeší u svých půjček zásadní dilema, a to zda si sjednat fixní nebo variabilní úrok. Tento problém se týká střednědobých a dlouhodobých úvěrů. U těch krátkodobých většinou nemá smysl volit ze dvou typů sazby. Pokud má půjčka splatnost například měsíc, je váš úrok fixní, stanovený k určitému dni. U nás se nedozvíte, jaká z těchto dvou sazeb je výhodnější. Bohužel je to vždy tak trochu sázka do loterie a vy až zpětně můžete zanalyzovat, co se vám tedy vyplatilo.

Výhody fixního úročení

Fixní úroková sazba je výhodná pro všechny klienty bank a finančních společností, kteří preferují jistoty. Pokud si u dlouhodobého úvěru zafixujete svou sazbu, budete každý měsíc odvádět stejné peníze. Taková sazba je zároveň i přehlednější a transparentnější. Pokud budete svou sazbu fixovat, banka vám pravděpodobně nabídne pro různé délky fixace i různě vysoké úroky. Ideální je fixovat svou půjčku na 1 rok, na 3 roky nebo na 5 let. Jelikož v době fixace se z ní nemůžete vymanit a jen těžko budete měnit podmínky, za kterých jste si ji sjednali.

Některé úvěry jsou však zpravidla fixované a variabilní sazbu neumožňují. Jedná se například o úvěr ze stavebního spoření, u kterého to je však vnímáno i jako výhoda. Jelikož tento úvěr můžete splatit kdykoliv, kdy budete chtít, na fixace až tak nezáleží. Spíše oceníte, že se vyhnete nenadálým výkyvům ve vašich měsíčních splátkách.

Výhody variabilního úročení

Variabilní úrokové sazby často lákají na svůj nízký úrok a na velmi flexibilní podmínky splácení. Jelikož sazba vašeho úvěru není fixována, každým dnem se mění a vy tak můžete dle libovosti provádět třeba právě výše zmíněné mimořádné splátky, za které by jinak byla uložena vysoká pokuta.

Variabilní splátky ocení každý, kdo v životě nepotřebuje jistotu a nebojí se vstoupit do rizika. Většinou se jedná o lidi, kteří mají dostatečnou finanční rezervu a nebojí se náhlé změny úrokových sazeb, jelikož jsou na ni dostatečně připraveni.

Back To Top