skip to Main Content

Změna na nebankovním trhu

Nebankovní trhu u nás zažívá v posledních letech nebývale úspěšné roky. Jde totiž o to, že nebankovní instituce, především ty velké a známé (Home Credit, Provident, Cetelem) se stávají partnery velkých obchodních domů a prakticky fungují jako tradiční banky. I služby nabízené těmito institucemi jsou na úrovni, kterou by mohly leckteré banky dokonce závidět. Je to logické. Nebankovní trh v České republice je relativně velký a je to příležitost pro nebankovní skupiny získat na tomto trhu dominantní postavení.

Spojení bank a nebankovního trhu

Dokonce i banky už pochopili, že jejich prvotní cíl, dávat pouze kvalitní, prověřené a prakticky jisté úvěry je nemůže samostatně uživit. Snaží se tak i banky proniknout na nebankovní trh formou kreditních karet či neúčelových půjček. I v tomto druhu úvěrování jsou banky aktivní a snaží se si získat alespoň část nebankovního trhu pro sebe. A s tím souvisí i lepší starost dozorovacích orgánů o tuto oblast. Banky jsou samozřejmě standardně pod dozorem České národní banky, ať už nabízejí jakékoliv produkty, takže v nabídce bank nemohou být žádné skryté nejasnosti. Ale nebankovní instituce chtějí jít podobnou cestou.

Nebankovní instituce na úrovni bank

Nebankovní instituce pochopily, že daleko lepší je vydělávat na spokojených klientech, kteří se opakovaně vrací a berou si půjčku. Proto už se nesnaží o maximální zisk na jednotlivci, ale snaží se mu vždy najít nejlepší dlouhodobé řešení, které ponese zisk i v budoucnu. Obě strany tak z transakce dokážou vytěžit maximum a jsou spokojené. Nebankovní poskytovatelé se tak chovají jako velké banky a snaží se najít vždy společnou řeč se svým zákazníkem, který si u nich bere půjčku.

Back To Top