skip to Main Content

Splacení hypotéky – jak při něm postupovat

Přiblížila se vaše hypotéka konci své splatnosti a vy zvažujete její doplacení? Nebo byste rádi učinili mimořádnou splátku a nevíte, zda je nutné čekat na fixaci? Na tyto otázky vám odpovíme v našem dalším článku. Hypoteční úvěry jsou vesměs dlouhodobé úvěry, které se uzavírají až na 40 let – záleží na tom, v jakém věku si úvěr sjednáte. Je tedy možné, že se během splácení vaše situace změní a vy budete chtít svou hypotéku doplatit.

Vše oznamte bance s předstihem

Splacení hypotečního úvěru je nutné oznámit své bance s dostatečným předstihem. Například když vaše hypotéka končí za měsíc, je dobré se už teď informovat o tom, jak splacení celé částky bude probíhat. Je ideální zvolit si datum končící fixace, jelikož jinak by se vám hypotéka mohla prodražit. Obvykle je nutné zbývající peníze zaslat bezhotovostně na účet poskytovatele hypotéky. Jejich složení v hotovosti přímo na pobočce tak většinou možné není.

Mimořádné splátky jen s koncem fixace

Ať už chcete svou hypotéku doplatit celou nebo pouze provést mimořádnou splátku a výši úvěru si tak snížit, vždy se vyplatí počkat na konec fixace úrokové sazby. Zatímco je hypotéka zafixovaná, každý krok se vám prodraží. Některé banky ale nabízejí i možnost mimořádných splátek bez ohledu na fixaci. Je to však velmi specifické. I zde tedy doporučujeme včasnou domluvu s poskytovatelem půjčky. Když ale počkáte na konec fixace, rozhodně nic nezkazíte. Navíc je to o důvod víc, proč zapomenout na fixaci v desítce let a preferovat fix pouze na 3 nebo 5 let.

Hypotéka nabízí mnoho možností

Většina hypotečních úvěrů se dá variabilně přizpůsobit. Navíc pokud s poskytovatelem půjčky nebudete spokojeni, můžete ji samozřejmě s koncem fixace převést i jinam. Do té doby vám hrozí velmi vysoká pokuta, pokud byste se rozhodli změnit banku nebo hypotéku celou doplatit. Tato pokuta může dosáhnout až do stovek tisíc korun a je závislá na výši vašeho úvěru, jelikož se určuje procentem. I když se tedy těšíte, až budete mít vše vyřešené, doporučujeme ještě vytrvat.

Back To Top