Články

Specifika půjčky se zástavou nemovitosti

Na trhu existují úvěrové produkty, které se neobejdou bez zástavy nemovitosti.  Označují se jako hypoteční úvěry, byť nemusí být použity k financování budoucího bydlení. Nemovitost můžete dnes zastavit zcela běžně. Zástava tak dává bance či finanční společnosti záruku. Ta může v případě komplikací vaši nemovitost prodat, i proto vám půjčí raději a také větší finanční částku.

Hypotéka – půjčka na bydlení

Prvním typem úvěru zajištěného nemovitostí je běžná hypotéka, jejíž finanční prostředky použijete na koupi nebo výstavbu nemovitosti. Může se jednat o koupi bytu, koupi či výstavbu rodinného domu i o prostory určené k podnikání. Téměř vždy zde zastavujete tu nemovitost, na kterou si půjčujete peníze. Pokud máte nějaké vlastní prostředky, můžete je také investovat, čímž dosáhnete toho, že vaše hypotéka nebude 100%, ale nižší. K zajištění můžete použít i jinou nemovitost, kterou máte ve svém vlastnictví. S její pomocí dosáhnete i na velmi výhodnou úrokovou sazbu.


Alternativy – stavebko a americká hypotéka

Alternativou k této půjčce je také úvěr ze stavebního spoření. K tomu, abyste na něj dosáhli, je však podmínkou, spořit na zmíněné stavebko a ve vhodnou dobu požádat o půjčku na bydlení.

Půjčce, která je zajištěná nemovitostí, ale jejíž peníze se do nemovitosti neinvestují, se přezdívá americká hypotéka. Je sice o něco dražší, dá se ale použít například na koupi nového vozu, na vybavení do domácnosti nebo na běžné nákupy.

Kde si sjednat výhodnou půjčku se zástavou

Výhodnou půjčku, u které je potřeba zastavit nemovitost, si můžete sjednat u banky i u soukromé finanční společnosti. Při jejím sjednání doporučujeme věnovat pozornost několika aspektům. Zajímejte se o to, jak vysoký úrok dostanete. A také chtějte znát všechny poplatky, které budete muset uhradit, než budete čerpat peníze i v průběhu čerpání (jedná se například o odhad hodnoty nemovitosti).

Se zástavou se pojí poplatky

Pokud se rozhodnete zastavit svou nemovitost, počítejte s tím, že budete muset zaplatit odhad její hodnoty, jehož cena se může pohybovat i kolem částky 5 000 Kč. Pokud zastavujete nemovitostí více, bude nutných i více odhadů. Stejně tak když se rozhodnete stavět, bude se odhad vyhotovovat průběžně a také se nebude jednat o nic levného.

0
  Související příspěvky
  • No related posts found.