skip to Main Content

RPSN

Hledáte způsob, jak porovnat jednotlivé úvěrové nabídky několika bank? Nejste si úplně jistí solidností nabídky poskytovatele úvěru? Pak hledejte RPSN. Zkratka RPSN za sebou skrývá slovní spojení roční procentuální sazba nákladů. Jde o ukazatel, jehož výpočet je přesně dán zákonem, takže všechny bankovní či nebankovní instituce musí poskytnout stejné údaje.

Co vše je pod RPSN?

Pod RPSN se skrývá hned několik zásadních nákladů, jež jsou spojeny s úvěry. Vedle klasické úrokové sazby je zapotřebí do RPSN přičíst poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatky za poskytnutí úvěru, pojištění úvěru nebo poplatek za vedení běžného účtu, pakliže je nedílnou součástí úvěru.

Musí být RPSN uvedeno vždy?

Velmi častým dotazem, který se mezi žadateli o půjčky objevuje, je, zda musí být RPSN vždy uvedeno ve smlouvě. Odpověď je ano. Pokud poskytovatel neuvádí v úvěrové smlouvě RPSN, pak je zapotřebí být ostražitý. Jednak poskytovatel obchází zákon o spotřebitelských úvěrech a také to mnoho vypovídá o solidnosti takového poskytovatele. RPSN je zkrátka základ každé slušné úvěrové dokumentace.

Back To Top