skip to Main Content

Proč nefungují dlouhodobé nebankovní úvěry

Dlouhodobé nebankovní úvěry mají na trhu velice malé zastoupení. Je to hned z několika důvodů. Především jde o skutečnost, že tyto úvěry nejsou primárně poskytovateli vyžadovány a klienti o ně prakticky tak ani nemohou požádat. Poskytovatel nebankovní půjčky totiž podstupuje výrazně vyšší riziko, než banka, tak se snaží, aby splatnost jeho pohledávek byla co možná nejmenší. To je první důvod, proč nejsou tyto úvěry nabízeny. Možná by se to totiž poskytovatelům půjček ani nevyplatilo nabízet půjčku na 20 let, kterou by dlužník splácel třeba i po několika stokorunách měsíčně. Tam by určitě administrativní náklady překonaly výnos, který z dané půjčky je.

Půjčky jsou poskytovány spíše v menší velikosti

Dalším důvodem je pak skutečnost, že nebankovní půjčky jsou poskytovány spíše v menší velikosti. Jde o půjčku v řádu tisíců maximálně desetitisíců korun. Nebankovní půjčka nad sto tisíc je už relativně výjimka a obvykle je potřeba ji zajistit nemovitostí. A v tu chvíli nejde o přímý nebankovní úvěr, ale o jakousi formu hypotéky, takže to zajištění funguje jako ručitel. Čistá nebankovní půjčka, tak jak ji známe, tedy bez potvrzení příjmu, bez ručitele a bez nahlížení do registru je prakticky vždy spíše krátkodobá a maximálně v řádu desítek tisíc korun.

Ochrana pro žadatele

Je to i ochrana pro žadatele o půjčku. Čím menší půjčku člověk má, tím snadněji ji dokáže splatit. Půl milionová půjčka vypadá tak obrovsky, že to žadatele už na začátku splácení musí nutně odradit. A i proto možná nejsou dlouhodobé nebankovní půjčky na takové částky využívány. Samozřejmě na trhu existují poskytovatelé, kteří třeba i sázejí na tento druh půjček. Mohou dokonce i profitovat. Ale nemyslím si, že jsou to půjčky, které by masově žadatelé vyhledávali a potřebovali. Jde spíše o okrajový segment trhu, na který se vstupuje až na konec, když není šance nikde jinde.

Rate this post
Back To Top