skip to Main Content
Proč je u půjčky důležité RPSN

Proč je u půjčky důležité RPSN

Pod zkratkou RPSN si můžete představit roční procentuální sazbu nákladů, která je velmi důležitým parametrem při sjednání půjčky. Pracují s ní nejen banky, ale také nebankovní finanční společnosti. Jestliže se vám půjčka zdá na pohled velmi výhodná, ale má příliš vysoké RPSN, mějte se na pozoru. Jedinou výjimkou jsou mikropůjčky, které se tradičně pojí s vyššími náklady než spotřebitelské úvěry nebo třeba hypotéky – proto mají i vyšší úročení a tím i vyšší RPSN.

Z čeho se skládá RPSN

Abychom mohli posoudit důležitost RPSN, je dobré vědět, co všechno jej tvoří. Laicky řečeno se jedná o veškeré náklady spojené s půjčkou. Platí se poplatek za schválení úvěru? Je potřeba zaplatit něco za převod z bankovního účtu? Hradí se vedení úvěrového účtu? Všechny tyto poplatky (samozřejmě i s úrokem) se do RPSN promítnou. RPSN je nedílnou součástí bankovních i nebankovních půjček. Pokud RPNS u půjčky nemůžete najít, dá se i spočítat. Mnohem výhodnější je ale kvůli němu kontaktovat poskytovatele půjčky, který by měl uvést všechny informace na pravou míru.

Půjčka s vysokým RPSN

Rozhodně vás zde nechceme odrazovat od půjček, které mají RPSN příliš vysoké. Je však nutné počítat s tím, že se s půjčkou pojí vysoké náklady. Dejme ale tomu, že tuto půjčku splatíte za rok. Jiná půjčka může mít o něco příznivější RPSN a splácet se bude třeba 5 let. Jelikož ji odvádíte o 4 roky déle, vaše náklady na ni budou pravděpodobně mnohem vyšší. I RPSN tak může být trochu zavádějící. Ideální je pro posuzování půjčky používat vlastní hlavu nebo kontaktovat člověka, který se v této problematice vyzná.

Jak zjistit RPSN

Ptáte se, jak u půjčky zjistit RPSN? Pravděpodobně jej najdete v takzvané „půjčkové kalkulačce“, která by měla objevovat na všech stránkách finančních společností. Tím, jak budete měnit výši úvěru a dobu splatnosti, uvidíte, jak se mění parametry půjčky a s nimi i RPSN. Opravdu snadno tak zjistíte, jak se která půjčka vyplatí. Důležité je ale posuzovat mezi sebou podobné úvěrové produkty.

Rate this post
Back To Top