skip to Main Content
Šťastný Pár - Ilustrační Foto

Předčasné splátky budou nyní výhodnější

Mnoho lidí neví, jak správně nastavit výši měsíčních splátek.  Obecně se doporučuje zvolit spíše splátky nižší, protože pak máte lepší šanci získat úvěr v potřebné výši. Stejně tak se nedostanete do situace, kdy na měsíční splátky nebudete mít dostatek vlastních prostředků. Předčasné či mimořádné splátky šlo samozřejmě provádět i dříve a také se u spotřebitelských úvěrů doporučovali. Často se ale pojili s vysokými poplatky. Již brzy budete moci splácet úvěry zase o něco výhodněji. Navíc neobdržíte tak ani vysokou pokutu při pozdním splacení, jako tomu je dnes.

Kdy se rozhodnout pro mimořádnou splátku

  • Chcete ušetřit na úrocích a poplatcích.
  • Máte k dispozici více přebytečných finančních prostředků.
  • Chcete si snížit pravidelné měsíční splátky.
  • Chcete úvěr refinancovat jinde nebo vyvázat zástavu.

Mimořádná splátka je velmi důležitým atributem při sepisování úvěrové smlouvy. Nikdy byste neměli podepsat smlouvu, kde máte mimořádnou splátku zakázanou nebo možnou pouze pod vysokou pokutou. Mimořádné splátky jsou dnes obvyklé u všech typů úvěrů. Většinou jsou limitovány procentem z jistiny. Například u hypotéky nemůžete splatit celý úvěr najednou, protože musíte čekat na konec fixace úrokové sazby. Spotřebitelský úvěr ale můžete splatit celý. Díky změnám ve spotřebitelském zákoně navíc o něco výhodněji.

Jednodušší předčasné splacení úvěru

Díky změnám v zákoně by měl poskytovatel přijít o právo na účelně vynaložené náklady, kterým si účtované poplatky banky i soukromé nebankovní společnosti běžně odůvodňovaly. Pokud se například ocitnete ve složité životní situaci a budete moci úvěr v této době předčasně splatit, mělo by vám to být umožněno zcela zdarma – tedy bez dalších poplatků, které by ho jenom zdražily.

Zlevňovat se bude také splácení hypotečních úvěrů, protože za mimořádné splátky si zde banky účtují extrémně vysoké poplatky. Od banky obdržíte písemný návrh, na kolik vás hypoteční úvěr přijde, a to ještě před uzavřením smlouvy. Jednorázově budete moci splatit hypotéku například při prodeji nemovitosti. Úvěr však budete muset splácet alespoň 2 roky, abyste tento krok mohli provést. Banka pak od vás dostane maximálně 50 000 Kč, určitě ne více, jako tomu je dnes.

I pokuty jsou nyní výhodnější

Zákon nově stanovuje maximální smluvní pokutu, kterou může poskytovatel úvěru vyžadovat po dlužníkovi. Tato pokuta činí maximálně 0,1 % denně z částky, se kterou je spotřebitel v prodlení. Nejvýše může být uvalena pokuta až 200 000 Kč. Celková výše pokut ale nesmí přesáhnout polovinu jistiny.

Bohužel poskytovatelé pak mohou peníze získávat například prostřednictvím poplatků za upomínky, kterých se tato úprava netýká. Věříme však, že pokud jí budou ve velkém počtu zneužívat, tak na sebe nenechá dlouho čekat. Účelem změn v zákoně je zadlužené lidi, kteří mají už tak velké problémy se splacením svého úvěru, zbytečně nevystavovat dalšímu zatížení. Už tak často končí v exekuci nebo v insolvenci a věřitelé dostanou jenom mizivou část svých peněz zpět.

Back To Top