skip to Main Content
Bankovní Hypotéka A Předčasné Splacení.

Předčasné splacení hypotéky

O předčasném splacení hypotečního úvěru uvažuje každý, kdo má dříve k dispozici tak velký finanční obnos, kterým by mohl svou hypotéku celou doplatit. Jestliže jste si šetřili peníze, abyste se mohli svého úvěru zbavit předčasně, možná vás zklameme. Předčasné splacení hypotéky totiž není vždy výhodné. Jako první vás napadne, že ušetříte na úrocích. Bohužel pak ale často zjistíte, že vám banka za tuto úhradu bude účtovat velmi vysoké poplatky.

Důležitá je fixace hypotečního úvěru

Hypoteční úvěry se dnes nejčastěji sjednávají s fixní úrokovou sazbou (jejím opakem je sazba variabilní). Jestliže je sazba fixovaná, znamená to, že po dobu její fixace platíte stále stejně vysoké úroky a vaše měsíční splátka se tedy nemění – mění se v rámci ní pouze poměr jistiny a úroku. Při variabilním úročení je každý měsíc splátka jinak vysoká, což mnoha lidem nevyhovuje, jelikož nevědí, kolik další měsíc budou přesně platit peněz. Také se může stát něco nečekaného a vaše splátky se ze dne na den výrazně zvýší.

Jestliže jste si v bance sjednali fixní úrokovou sazbu, možná jste si neuvědomili její úskalí. Tím hlavním je, že s hypotečním úvěrem během fixace nelze nijak manipulovat – například si nemůžete změnit výši měsíční splátky, datum její splatnosti a není možné celou hypotéku ani doplatit. Pokud ji tedy chcete uhradit z vlastních zdrojů nebo refinancovat jiným hypotečním úvěrem, doporučujeme počkat na konec fixace úrokové sazby. Některé banky umožňují pouze mimořádnou splátku, která může činit například až 20 % z jistiny. Závisí však na podmínkách konkrétní banky.

Upozorněte banku včas na předčasné splacení

Informaci o tom, že svou hypotéku plánujete splatit předčasně, s dostatečným předstihem oznamte bance. Nečekejte až na den, kdy vaše fixace skončí. Řešte to s bankou klidně dva až tři měsíce předem. Stačí se jen domluvit na konkrétním datu, ke kterému splátku uhradíte. Banka vám vyčíslí její aktuální výši a vy peníze převedete ze svého účtu nebo je banka odčerpá inkasem, pokud zde budou k dispozici v dostatečné výši.

Výhody předčasného splacení hypotéky

  • Výrazně ušetříte na úrocích hypotéky.
  • Konečně se zbavíte svých dluhů.
  • Budete si moci sjednat jiný úvěr nebo jinou půjčku, v čem vám hypotéka bránila.
  • Vyvážete svou nemovitost nebo jinou nemovitost, kterou ručíte.
  • Vaše bydlení bude konečně pouze vaše a banka vám ho již nebude moci v žádném případě zabavit.
  • Usnadní se vám případný prodej nemovitosti.

Předčasné splacení má mnoho předností. Obzvlášť v dnešní době, kdy si žadatelé sjednávají úvěry často na příliš dlouhou dobu.

Kalkulačka hypotéky zde

Back To Top