skip to Main Content

Kde zaplatíte kreditní kartou

Kreditní karty jsou dnes běžnou součástí platebního styku. Je třeba si ale uvědomit, že ne každá platební karta je správně nazývána kreditní. Kreditní je totiž pouze taková karta, na které nemáte uložené vlastní prostředky. Jde o jakýsi úvěr na viděnou. Jakmile s kartou platíte, čerpáte úvěr, který následně musíte splatit například převodem z vašeho bankovního účtu. Kreditní karty jsou na pohled stejné jako takzvané debetní karty, které jsou vydávány právě k vašemu bankovnímu účtu, na kterém máte peníze. Pohledem je není možné rozeznat, ale funkce mají obě karty diametrálně odlišné.

Použití kreditní karty

Kreditní karty jsou dnes naprosto rovnocenné ve využívání s kartami debetními. Kreditní kartu můžete použít na placení v obchodě, přes internet, v restauraci či na výběry z bankomatu. Zde si ale dejte pozor především na to, že za výběr z cizího bankomatu cizí banky se platí relativně velké poplatky v řádech desítek korun a přitom je to zbytečná platba, kterou byste nahradili tím, že si peníze vyberete u své banky, nebo zkrátka kartou zaplatíte přímo v obchodě. Jednorázově nemusí jít o velkou sumu, ale pokud tyto poplatky sečtete za celý rok, už to může být částka relativně zajímavá.

Moderní terminály

Dnes je možné platit kreditní kartu i pomocí takzvaného bezkontaktního platebního styku. Jde o to, že kartu už nemusíte zasouvat do terminálu, ale stačí ji přiložit ke čtečce a máte zaplaceno. U částek do 500 Kč obvykle není potřeba zadávat ani PIN, takže vaše odbavení u kasy v obchodě je otázkou několika málo sekund a vy nemusíte prakticky nic řešit. I to nabízejí moderní kreditní karty.

Rate this post
Back To Top