skip to Main Content
Peníze - bankovky

Jak se liší úrokové sazby u jednotlivých typů úvěrů?

Výhodnost úvěrového produktu udává jeho úroková sazba společně s roční procentuální sazbou nákladů – RPSN. Výše těchto hodnot závisí nejen na poskytovateli, ale také na typu úvěru. Protože s každým typem obvykle souvisejí jiné úrokové sazby. Úvěry s delší dobou splatnosti mají obvykle úrokové sazby nižší. Je však potřeba si uvědomit, že se splácejí delší dobu, takže to nutně neznamená, že takový úvěr bude i výhodnější.

Úrokové sazby u mikropůjček

Jestliže si vyčíslíte roční úrokovou sazbu u mikropůjčky, může se vám na první pohled zdát poměrně vysoká. Je však potřeba si uvědomit, že mikropůjčka má většinou jednorázový termín splatnosti. To znamená, že za 30 dní splatíte celou dlužnou částku a další měsíce již nic neplatíte. Takto se úrok už nemusí zdát tak nevýhodný.

Navíc mikropůjčky jsou novým žadatelům často poskytovány zcela zdarma. Neúčtují se k nim žádné poplatky ani úroky. Obecně se u mikropůjček vyplatí sledovat nejen samotný úrok, ale také RPSN, které může být výrazně vyšší, jestliže je k půjčce účtován nějaký poplatek za vyřízení, schválení nebo vedení.

Úrokové sazby u dalších krátkodobých úvěrů

U krátkodobých úvěrů jsou úrokové sazby poměrně vysoké. Řeč je například o kreditních kartách nebo kontokorentech, které se s úroky mohou vyšplhat třeba až na 20 %. Zde je potřeba opravdu pečlivě vybírat – například si najít na internetu srovnání produktů a ten vhodný zvolit podle něj. Kreditní karty nabízejí tzv. bezúročné období, během kterého výrazně ušetříte. Jeho základní myšlenkou je však to, že peníze během něj zvládnete splatit. Pokud je vrátíte později, úrok rovněž zaplatíte.

Úroky u spotřebitelských úvěrů

Spotřebitelské úvěry se běžně sjednávají ve střednědobém nebo v dlouhodobém časovém horizontu a jejich úroky začínají přibližně na 6 % ročně. Zde již velkou roli hraje i bonita klienta. Máte záznamy v registrech dlužníků? Jste schopni doložit svůj příjem? Máte u banky již nějakou historii? To vše se na úvěru může projevit. Opět se vyplatí nechat si vyhotovit nabídky od více investorů a pak se rozhodnout pro tu, která bude nejvýhodnější, a to nejen z pohledu nabídnuté úrokové sazby.

Úroky u hypotečních úvěrů

U hypotečních úvěrů se úrokové sazby dnes zpravidla nabízejí kolem 2 % ročně. Jedná se o opravdu nízké úročení, které již dosáhlo svého historického minima. Je však potřeba vzít v potaz, že hypotéku budete splácet 20, 30 nebo dokonce i 40 let a že na takovém úvěru výrazně peněz přeplatíte. Vyšší úroky se pak týkají hypoték bez doložení příjmu nebo tzv. amerických – neúčelových hypotečních úvěrů.

Jak si vybrat úvěr s výhodnou úrokovou sazbou?

  • Porovnejte si nabídky na internetu.
  • Nechte si vytvořit nabídku speciálně na míru svým představám.
  • Chtějte vidět splátkový kalendář, ze kterého bude jasné, kolik celkem zaplatíte.
5 z 5 - (1 hlas )
Back To Top