skip to Main Content
Jak navýšit svůj hypoteční úvěr

Jak navýšit svůj hypoteční úvěr

Čerpáte hypotéku a rozhodli jste se pro její navýšení? Pokud vám nevystačí finanční prostředky, jedná se samozřejmě o běžný způsob, jak je získat. O navýšení hypotečního úvěru navíc můžete požádat v době fixace i při refinancování. Záleží pouze na tom, jaké podmínky jste si domluvili ve smlouvě. Navýšení hypotečního úvěru není nijak náročné, pouze když jej provádíte až po několika letech, může po vás banka chtít předložit celou řadu dokumentů a potvrzení.

Proč navyšovat hypoteční úvěr

Chcete si například pořídit novou kuchyň, dostavět podkroví nebo konečně zbudovat terasu a chybí vám peníze? V tomto případě je lepší řešit vše v rámci jedné hypotéky, kterou už čerpáte, než si zařizovat novou půjčku. Navíc v případě půjčky na 100, 200 nebo i 300 tisíc korun byste museli mít opravdu vysoké příjmy a možná i nějakou možnost ručení, aby vám to jinde dopadlo.

Už při sjednání hypotéky je dobré informovat se o tom, jak probíhá případné navýšení a pokusit se zjistit, zda máte u svého úvěru ještě nějakou rezervu. Samozřejmě doba se mění – zvýší se vaše příjmy nebo i vzroste hodnota nemovitosti, což bude mít jednoznačně pozitivní dopad na to, kolik vám v bance poskytnou peněz.

Co vše si při navýšení hypotéky připravit

Co tedy budete pro navýšení hypotečního úvěru konkrétně potřebovat? Jestliže čerpáte bankovní hypotéku a je to už pár let, co jste dostavěli nebo koupili nemovitost, možná si budete muset nechat vyhotovit nový odhad nemovitosti, který řekne, jak si na tom aktuálně stojí její hodnota. Pokud během času vzrostla, rozhodně to je dobře. Budete mít díky tomu totiž nárok na nižší úrokovou sazbu.

Stejně tak musíte předložit své příjmy, a to za předchozí rok. Zaměstnanci předkládají potvrzení od zaměstnavatele a podnikatelé zase daňové přiznaní. Zároveň budete muset podepsat desítky různých dokumentů. Jednoduší je navyšování nebankovní hypotéky, u které si finanční společnost na tyto formality příliš nepotrpí.

Jak řešit situaci, kdy banka váš úvěr nechce navýšit

Dostali jste se do problémové situace, kdy potřebujete peníze a banka řekla, že vám úvěr nenavýší. Můžete žádat u jiné banky nebo finanční společnosti. Pokud ale budete potřebovat záruku, budete muset zastavit jinou nemovitost (ta nemusí být ve vašem osobním vlastnictví). Na jednu nemovitost totiž nemohou mít dvě banky zástavní právo.

Rate this post
Back To Top