skip to Main Content
Dejte si pozor na smluvní pokuty

Dejte si pozor na smluvní pokuty u půjčky

Smluvní pokuty jsou různé sankce a penále, které si sjednáte ve své úvěrové smlouvě nebo ve smlouvě o půjčce. Jestliže si ji pořádně nepřečtete a bez rozmyslu ji podepíšete, abyste peníze dostali co nejrychleji, dopouštíte se závažné chyby, která vás v konečném důsledku může vyjít i velice draho. Navíc nový občanský zákoník, který byl do praxe zaveden na začátku roku 2014, přináší i řadu novinek, o kterých mnoho lidí nemá ani potuchy.

Na co se může vztahovat smluvní pokuta

Smluvní pokuta může být sjednána na cokoliv. Nejčastěji se jedná o pozdní úhradu splátky vypůjčených peněz nebo o nedodání nějakých dokumentů, které si pak banka musí nechat vyhotovit na své vlastní náklady. Ve smlouvě může být stanovena buď procentuálně z určité částky nebo fixním poplatkem. Běžné jsou také pokuty, které se pojí s mimořádnými splátkami úvěru nebo s jeho předčasným doplacením, což se týká zejména hypoték. Pokud se rozhodnete rozvázat s bankou vztah ještě před koncem fixace vaší hypotéky, můžete dostat pokutu ve výši několik desítek tisíc korun a celou hypotéku si tak výrazně prodražit.

Sjednání smluvní pokuty

Smlouvu o úvěru téměř vždy připravuje poskytovatel úvěru, tedy věřitel. Vy jako dlužník si ji máte pouze povinnost přečíst a podepsat. Většinou si na podpis smlouvy můžete vzít i více času, který vám doporučujeme využít opravdu efektivně a smlouvu svěřit do rukou svému právníkovi. I pokud žádnou smlouvu nesepisujete (týká se především mikropůjček), jistě ji najdete na webu společnosti nebo zde uvidíte obchodní podmínky či sazebník. I z těchto dokumentů se vám tak vyplatí čerpat informace.

Od nového roku je možné smluvní pokutu sjednat nejen písemně, ale také telefonicky nebo ústně, jelikož požadavek na její písemnou formu se ze zákona odstranil. Stačí tedy jen, když vyjádříte souhlas se smluvní pokutou v určité výši telefonicky. Hovory jsou často monitorované, a pokud byste později nechtěli pokutu zaplatit, mohl by to být problém.

Nepřiměřeně vysoká smluvní pokuta

Může se stát, že vám finanční společnost uloží smluvní pokutu, která vám bude připadat extrémně vysoká. Co v takové situaci dělat? Jak si poradit? Když máte prodlení se splácením jen pár dní a obdržíte pokutu v tisících korunách, rozhodně to není férové jednání ze strany věřitele a můžete se začít bránit soudní cestou. Pokuta se nemusí hradit pouze finanční částkou, ale může být uložena i v podobě plnění různých služeb nebo zabavení majetku.

Rate this post
Back To Top