Články

Co byste měli vědět o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelský úvěr je u nás velice oblíbenou formou financování běžných nákupů. Nejčastěji pak spotřebitelské úvěry na nákupy elektroniky, bílé techniky či zařízení domu. Není totiž nic snazšího, než přijít do obchodu a „zadarmo“ si odnést třeba lednici. Prodavač vám vyřídí splátkový kalendář a vy se o nic nestaráte. Snadno, rychle a na první pohled levně. Celá transakce je ale na pozadí, které nemusí každý domyslet.

Správný výběr poskytovatele úvěru

V první řadě by se měl člověk zamyslet, jestli nemůže někde jinde, než přímo v obchodě, který se nespecializuje na poskytování úvěrů, ale jenom pomáhá nějaké nebankovní společnosti je zprostředkovat, dostane nejlepší možnou nabídku. Pokud by totiž zašel do banky, možná by to bylo náročnější s papírováním, ale možná by také získal nabídku o několik procent výhodnější. Je to ale na každém, zda preferuje pohodlí nebo výhodnější splácení. Vždy je ale potřeba dbát základních pokynů a porozumět celé smlouvě o spotřebitelském úvěru.

Čtěte pozorně smlouvu

Smlouva o spotřebitelském úvěru je velice zásadní pro celou transakci. Vždy při nákupu nějaké věci na splátky, ale i při vyřizování půjčky, budete podepisovat smlouvu. To, že podepsaná smlouva je svatá a těžko se budete dovolávat jejího zrušení při špatném pochopení, je snad každému jasné. Smlouvu si tak musíte vždy řádně přečíst, a pokud některým pasáží ne úplně dobře rozumíte, vezměte si smlouvu domů, poraďte se s právníkem nebo s rodinnými příslušníky. Vždy v rodině najdete někoho, kdo se alespoň trochu orientuje ve financích. Diskutujte s ním o nesrozumitelné pasáži a třeba zjistíte, že to je právě ta podmínka, kterou ve smlouvě nechcete. Ale hlavní zásada zní, nikdy nepodepisujte smlouvu, ve které vám je byť jen jedna věta nesrozumitelná.

Akce

0
  Související příspěvky
  • No related posts found.