skip to Main Content

Co byste měli vědět o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelský úvěr je u nás velice oblíbenou formou financování běžných nákupů. Nejčastěji pak spotřebitelské úvěry na nákupy elektroniky, bílé techniky či zařízení domu. Není totiž nic snazšího, než přijít do obchodu a „zadarmo“ si odnést třeba lednici. Prodavač vám vyřídí splátkový kalendář a vy se o nic nestaráte. Snadno, rychle a na první pohled levně. Celá transakce je ale na pozadí, které nemusí každý domyslet.

Správný výběr poskytovatele úvěru

V první řadě by se měl člověk zamyslet, jestli nemůže někde jinde, než přímo v obchodě, který se nespecializuje na poskytování úvěrů, ale jenom pomáhá nějaké nebankovní společnosti je zprostředkovat, dostane nejlepší možnou nabídku. Pokud by totiž zašel do banky, možná by to bylo náročnější s papírováním, ale možná by také získal nabídku o několik procent výhodnější. Je to ale na každém, zda preferuje pohodlí nebo výhodnější splácení. Vždy je ale potřeba dbát základních pokynů a porozumět celé smlouvě o spotřebitelském úvěru.

Čtěte pozorně smlouvu

Smlouva o spotřebitelském úvěru je velice zásadní pro celou transakci. Vždy při nákupu nějaké věci na splátky, ale i při vyřizování půjčky, budete podepisovat smlouvu. To, že podepsaná smlouva je svatá a těžko se budete dovolávat jejího zrušení při špatném pochopení, je snad každému jasné. Smlouvu si tak musíte vždy řádně přečíst, a pokud některým pasáží ne úplně dobře rozumíte, vezměte si smlouvu domů, poraďte se s právníkem nebo s rodinnými příslušníky. Vždy v rodině najdete někoho, kdo se alespoň trochu orientuje ve financích. Diskutujte s ním o nesrozumitelné pasáži a třeba zjistíte, že to je právě ta podmínka, kterou ve smlouvě nechcete. Ale hlavní zásada zní, nikdy nepodepisujte smlouvu, ve které vám je byť jen jedna věta nesrozumitelná.

Rate this post
Back To Top