skip to Main Content

Poplatky spojené s půjčkami

Půjčky, které jsou dnes na bankovním i na nebankovním trhu, jsou klasicky zatíženy celou řadou poplatků a plateb. Základní myšlenka vedení půjček pouze za úroky už dávno spadla pod stůl a úrok u půjčky je pouze informace, jak se mění v čase hodnota jistiny. Nic jiného. To, co skutečně budete za půjčku platit, je pak obsaženo v roční procentní sazbě nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje jak úrok, tak i všechny ostatní platby půjčky a dává vám informaci, o kolik procent ročně na půjčce zaplatíte navíc. Zpět ale k poplatkům. U půjčky se účtují základní a pak související poplatky.

Druhy poplatků

Poplatková politika každé instituce je samozřejmě jiná a každá půjčka má parametry nastavené odlišně. Nemusíte být zrovna expert na nebankovní či bankovní půjčky, ale jistě víte, že s každou půjčkou je spojen poplatek za vyřízení. Pokud se vám podaří najít nějaký vhodný okamžik nebo marketingovou akci, může vám být tento poplatek odpuštěn. Standardně se ale platí s první splátkou dané půjčky. Dejte si pozor, abyste neplatili tento poplatek ještě před tím, než vůbec půjčku dostanete. Na trhu jsou takoví podnikatelé, kteří vymámí poplatek za zpracování půjčky, a následně vůbec žádnou půjčku neposkytnou. Žadatel o půjčku tak místo toho, aby peníze získal, tak je ještě zaplatil.

Standardizace poplatků u půjček

Dozorovací orgány mají dlouhodobě zájem o to, aby se poplatky u všech druhů spotřebitelských půjček standardizovali. Není totiž možné, aby každý poskytovatel účtoval jiné poplatky. Ano, je pochopitelné, že poplatky budou mít různou velikost i další podmínky, ale název by měl být stejný. Nejčastěji jde o již zmíněný poplatek za vyřízení úvěru, poplatek za vedení úvěrového účtu, poplatek za předčasné splacení, poplatek za evidenci, poplatek za správu a poplatky ve formě pokut za neplnění dohod ve smlouvě. To, jak je každá půjčka nastavena, je samozřejmě uvedeno buď v jednotlivé smlouvě, nebo obchodních podmínkách daného poskytovatele.

Rate this post
Back To Top