skip to Main Content
Pevné úrokové sazby u půjček a úvěrů

Pevné úrokové sazby u půjček a úvěrů

Pevné neboli fixní úrokové sazby se pojí s mnoha typy úvěrových produktů. Jsou běžné například pro hypoteční  úvěry nebo pro úvěry ze stavebního spoření, které se používají na financování koupě či výstavby nemovitosti. Rovněž se sjednávají u spotřebitelských úvěrů. Jaké jsou výhody fixních úrokových sazeb a v čem se skrývají jejich úskalí? Bohužel vám neřekneme, zda je pro vás výhodnější sazbu fixovat či nikoliv. Toto rozhodnutí totiž závisí na celé řadě aspektů.

Co to je fixní úroková sazba

Fixní úroková sazba je neměnná po celou dobu splácení úvěru či půjčky, nebo alespoň po dobu, kterou si sjednáte v úvěrové smlouvě. Sazby se obvykle fixují na 1 rok, 3 roky nebo třeba i na 5 nebo 10 let. Klienti bank mají fixní úrokové sazby poměrně v oblibě, jelikož každý měsíc mohou odvádět stejné splátky a nemusí se obávat, že by se jim splátka úvěru ze dne na den rapidně zvýšila. Máte tedy jistotu, že se vám sazba nezmění, ať už se na finančních trzích bude dít cokoliv.

Kdo využije fixní úrokovou sazbu

Tuto sazbu využijí především klienti bank a finančních společností, kteří mají rádi jistotu. Úvěry s těmito sazbami jsou určeny pro konzervativnější klienty, kteří se třeba ani neorientují na finanční trhu a nejsou tak schopni odhadnout další vývoj úrokových sazeb. Výše takové sazby se odvíjí od ceny, kterou banka získá na mezibankovním trhu. Dále na ní má vliv i riziko. Proto jsou úrokové sazby u hypoték nižší než třeba u krátkodobých úvěrů.

Výhody fixního úročení

Fixní úročení se vám může vyplatit v době, kdy se predikuje růst úrokových sazeb. Vy totiž máte sazbu fixovanou a po stanovené období se vás žádné zvyšování týkat nebude. Je tedy stálá a spolu s ní se nemění ani měsíční splátky. Nemusíte tedy sledovat vývoj na trhu a stresovat se ním. Na konci období vám banka nabídne novou výši úrokové sazby, kterou opět můžete fixovat na libovolně dlouhou dobu.

Nevýhody fixních úrokových sazeb

Hlavní nevýhodou u většiny produktů je, že během fixace nemůžete s půjčkou nic dělat, například ji mimořádně splatit, protože byste mimo fixaci mohli platit vysokou pokutu. Není to sice pravidlem, je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Výjimku zde představují úvěry ze stavebního spoření, které se dají mimořádně splatit kdykoliv a bez pokuty. Nevýhodou může být také pomalejší splácení jistiny v prvních letech čerpání půjčky a také situace, když se na trhu úroky sníží a vy jste stále vázáni nevýhodnou vyšší sazbou.

Rate this post
Back To Top