skip to Main Content

Kdy nastává vhodná doba pro refinancování půjčky?

Refinancovat můžete nejen svůj hypoteční úvěr, ale také jakoukoliv jinou půjčku, s níž nejste příliš spokojeni u svého současného poskytovatele. Refinancování se doporučuje spíše u půjček, které jsou střednědobého nebo dlouhodobého charakteru. Refinancovat krátkodobou půjčku nemá příliš smysl, protože než se nadějete, tak bude půjčka splacená a vy budete moci v případě zájmu o tu další požádat někde jinde.

Drahá a nevýhodná půjčka

Většina klientů se pro refinancování své půjčky rozhodne tehdy, když zjistí, že by někde jinde mohli dosáhnout na výhodnější podmínky. V praxi to znamená, že se současný úvěr nahradí úvěrem novým, většinou u jiného věřitele. Refinancovat samozřejmě můžete jednu půjčku druhou půjčkou od stejné banky. Pro refinancování se pravděpodobně rozhodnete tehdy, když vaše stávající půjčka bude mít příliš vysoký úrok nebo mnoho poplatků a vy si necháte spočítat nabídku, která pro vás bude mnohem zajímavější.

Při refinancování si však dejte pozor, aby vaše úroková sazba nebyla fixována k nějakému pevnému období. Například hypoteční úvěry se vyplatí refinancovat pouze s koncem fixace úrokové sazby. Jinak by nová půjčka nebyla až tak výhodná, protože byste museli zaplatit poměrně vysokou pokutu. Ověřte si tak nejprve, zda nebo kdy je možné předčasné splacení vaší půjčky. Jestliže je předčasná úhrada možná v plné výši zdarma, tak vám při refinancování nehrozí žádná rizika a můžete se pro něj rozhodnout prakticky kdykoliv.

Zajímejte se o svou půjčku a najděte si konkurenční nabídky

Pokud půjčku u jednoho poskytovatele čerpáte již poměrně dlouho, zajímejte se o to, zda vám nemůže nabídnout výhodnější podmínky. Rovněž si můžete udělat malý průzkum trhu a podívat se, co vám nabízí vaše konkurence. Jestliže od konkurence získáte lepší nabídku, ale stávající poskytovatel nebude chtít ze svých podmínek ustoupit, je čas na změnu.

Nechte si vyčíslit svůj aktuální dluh, aby nová finanční instituce věděla, o kolik peněz přesně budete žádat. V tento moment můžete samozřejmě provést i částečnou úhradu vypůjčených prostředků nebo si je naopak nechat navýšit, pokud se vejdete do stanoveného úvěrového limitu.

Žádost o nový úvěr

Poté stačí požádat o úvěr, podepsat úvěrovou smlouvu a můžete začít čerpat někde jinde. Jestliže se refinancování pojí se zástavou nemovitosti, je celý proces o něco komplikovanější, protože se musí na katastr donést nová zástavní smlouva a zároveň zástavní právo původní banky či společnosti zaniká.

Refinancovat můžete i více úvěrů zároveň a touto cestou je sloučit do jednoho, ať už původně pocházejí od jednoho poskytovatele nebo od více věřitelů. I to vám může pomoci ušetřit část peněz. Nenechte se odradit na první pohled složitým procesem. S refinancováním začněte s dostatečným předstihem, ať máte na zařizování dostatek času.

Získejte půjčku výhodně! Porovnejte si nejvýhodnější nabídky nebankovních půjček na trhu.

Rate this post
Back To Top